Strona główna autogaz, instalacje lpg naprawy powypadkowe, mechanika blacharstwo, lakierowanie certyfikaty galeria kontakt

AutoPorady

Artykuły

Rejestracja samochodu z instalacją LPG

Olej do silników zasilanych LPG

6 i 8 cylindrów na gaz

Oszczędnosci przy jeździe na gaz. Czy gaz zdrożeje?!

 

 

 

 

 

 

Rejestracja

Montaż instalacji zasilania LPG daje niekwestionowane korzyści finansowe. Aby jednak cieszyć się oszczędnościami musimy dopełnić szeregu formalności.

  Zgodnie z aktualnymi przepisami właściciel pojazdu zobowiązany jest zgłosić w ciągu 30 dni organowi, który wydał dowód rejestracyjny, wszelkie zmiany danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

  Pojazd przystosowany do zasilania gazem powinien posiadać odpowiednią adnotację w dowodzie rejestracyjnym o takim przystosowaniu - dokładniej wpis ,,GAZ" lub wpis ,,Przystosowany do zasilania gazem". Aktualnie wpisu takiego dokonują Wydziały Komunikacji w organach administracji terenowej (w powiatach) na podstawie dwóch dokumentów:

Wyciągu ze świadectwa homologacji sposobu montażu instalacji przystosowującej  pojazd do zasilania gazowego" zwanym potocznie ,,Wyciągiem",

,,Faktury za montaż instalacji"

 Autocaros posiada stosowne uprawnienia i po dokonanym montażu klient otrzymuje obydwa niezbędne do rejestracji dokumenty.

,,Wyciąg ze świadectwa homologacji..." wystawia właściciel homologacji (firma posiadająca stosowna homologację) na podstawie arkusza montażowego sporządzonego po montażu. Właściciel homologacji może, w ramach sieci dealerskiej, dodawać do swojego świadectwa homologacji zakłady, w których może się odbywać montaż, jednakże po wcześniejszym spełnieniu szeregu wymagań. Formalnym spełnieniem spełnienia wymagań jest dodanie danego zakładu do listy sieci danego dealera. Lista taka jest prowadzona przez Ministerstwo Infrastruktury, dla każdego właściciela homologacji oddzielnie, a ze względu na to, że opiniowaniem tych zakładów zajmuje się Instytut Transportu Samochodowego (ITS) to lista ta często nazywana jest też listą ITS. Zatem łatwo sprawdzić czy dany zakład posiada stosowne uprawnienia, ponieważ zarówno ITS jak i w Ministerstwie Infrastruktury znajdują się zawsze aktualne wykazy zakładów je posiadających.

Drugim dokumentem który trzeba dołączyć przy zgłaszaniu montażu instalacji jest ,,faktura za montaż instalacji". Montaż instalacji gazowej należy do bardzo poważnych zadań, gdzie wymagane jest nie tylko dobre funkcjonowanie pojazdu na gazie, ale także wiedza, dostęp do nowoczesnych technologii, szeroka wiedza  na temat zasilania silników samochodowych, oraz zapewnienie zgodności z homologowanym typem. Tylko takie warsztaty (spełniające wymagania) powinny świadczyć usługi montażu instalacji na rynku. Rzeczywistość bywa jednak inna.

     Bardzo często właściciele świadectw homologacji wybierają najłatwiejsze dla nich sposoby funkcjonowania na rynku i nie sprawując żadnego nadzoru nad wymaganymi dokumentami wydają podpisane ,, in blanco" ,,Wyciągi..." już bezpośrednio przy sprzedaży tylko elementów instalacji (zamiast po montażu), a czasem nawet przy sprzedaży tylko elementów instalacji np. reduktora, nie interesując się jakie pozostałe elementy (przełączniki, elektronika, wielozawór itp.) zostaną finalnie zastosowane przez zakład montażu w pojeździe, którego dane zostaną wpisane do ,,Wyciągu..." ani też, czy zostały spełnione wymagania emisji spalin itd. W takim przypadku nikt nie sprawuje nad tym jakiejkolwiek kontroli, nikt nie zajmuje się wypełnianiem wymaganej dokumentacji, a co dopiero wypełnianiem i zatwierdzaniem ,,arkusza montażu" wymaganych dla wystawienia ,,Wyciągu...". Właściciele homologacji wydają podpisane ,,in blanco" druki ,,Wyciągów..." bez sprawowania nad tym jakiejkolwiek kontroli co doprowadza do montażu instalacji przez zakłady do tego nieupoważnione, a w konsekwencji do rozwoju szarej strefy.

 

 

Tczew, Malbork, Starogard Gdański, Pelplin, Sztum, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Pruszcz Gdański, Skarszewy,

lukas media strony internetowe Pytania? 507 187 107                Naprawy powypadkowe - blacharstwo, lakiernictwo mechanika

Znaki towarowe należą do ich właścicieli, użyto ich w celach informacyjnych.

© 2004-2013 by L LUKAS dla Autocaros'89 Tomasz Przybysz ZUH Wszelkie prawa zastrzeżone